Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Z Ignacym na Atakama

[Rozmiar: 11569 bajtów] Pustynia Atakama to jeden z najbardziej suchych obszarów na ziemi. Są na niej miejsca, w których nie padało od 100 lat ! Na skraju pustyni, osłonięte wysokim pasmem górskim uchowały się - jako jedyne, które oparły się ogólnoświatowej zarazie filoksery - chilijskie winnice. Góry wzięły swoje miano od nazwiska Ignacego Domeyki, wybitnego polskiego naukowca, podróżnika i patrioty. Domeyko po klęsce Powstania Listopadowego zamienił powstańczą szablę na mikroskop geologa i osiadł w Chile, biedym kraju, który cieszył z niedawno uzyskanej niepodległości. Domeyko od podstaw stworzył chilijskie górnictwo a później szkolnictwo wyższe. Niezwykły człowiek, niezwykły kraj i niezwykłe wino - to wszystko w kolejnym odcinku cyklu winiarskiego:Chile - prawie koniec świata.
kwiecień 2009

Nie wszyscy chętni zostaną przyjęci

[Rozmiar: 17039 bajtów] W ostatnim dniu marca zakończyło się w Koźmicach przyjmowanie ankiet w związku z rekrutacją do przedszkola na rok szkolny 2009/2010. O 70 miejsc ubiega się w sumie 104 kandydatów.
Jak informuje dyrektor Ewa Kaczor: Rekrutacja przebiegała spokojnie i sprawnie. Posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej w naszym przedszkolu odbędzie się 6 kwietnia o godz. 10-tej, a ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w dniu 15 kwietnia o godz. 9-tej. Z przykrością zawiadamiam, że w naszym przedszkolu na kolejny rok szkolny nie znajdzie miejsca 34 dzieci.
kwiecień 2009

Światowy Dzień Ziemi ... u fryzjera !

[Rozmiar: 87560 bajtów]Dlaczego warto często chodzić do fryzjera w Zakładzie Fryzjerskim Koźmicach Wielkich ? Powody są dwa, pierwszy, o nasz wygląd a głównie o nasze fryzury dbają tam młode, sympatyczne i urodziwe dziewczyny.
Natomiast drugi powód, może nas tam spotkać miła niespodzianka, opowiem co mnie spotkało.
Gdy siedziałem na fotelu będąc w rękach w jednej z wyżej wspomnianych pań do Zakładu Fryzjerskiego wmaszerowała wesoła kompanija Koźmickiego Przedszkola Samorządowego pod przewodnictwem pani Dyrektor Ewy Kaczor i przedszkolanki ……… i oznajmiła wszem i wobec po chóralnym pochwaleniu dnia, iż to 22 kwietnia Anno Domini 2009 jest Światowym Dniem Ziemi.
Pani Ewa widząc Sołtysa Koźmiczek tracącego pod nożyczkami wyżej wspomnianej ładnej dziewczyny, sukcesywnie siwiejące już włosy, wręczyła mu po konsultacji z manifestującą Dzień Ziemi przedszkolną Grupą Plenerową, osiem plakatów wykonanych własnoręcznie przez przedszkolaków koźmickich. Decyzja zapadła przy jednym głosie wielokrotnie podnoszonym o przekazaniu Sołtysowi tylko jednego plakatu, mam nadzieję że nie była to dziewczynka z Koźmic Małych. Plakaty (malunki) apelujące o nie zaśmiecanie przyrody zobowiązałem się wywiesić na tablicach informacyjnych na terenie Naszej wioski, a niezależnie od obietnicy przedstawiam je ocenie na stronie internetowej. Nieprawdaż jakie piękne a przede wszystkim wymowne a jaki szlachetny cel dla upamiętnienia Ziemi, dzięki której egzystujemy na tym padole. Serdecznie dziękuję w imieniu własnym i mieszkańców Koźmiczek tym najmłodszym przedstawicielom Społeczności Koźmickiej oraz pani Dyrektor Ewie Kaczor i pani (NN) za przedsięwzięty trud popularyzacji w terenie Światowego Dnia Ziemi.
Plakat 1 Plakat 2 Plakat 3 Plakat 4 Plakat 5 Plakat 6
Sołtys Stanisław Dziedzic

kwiecień 2009

Dziękujemy za pomoc

[Rozmiar: 76597 bajtów] Wiemy więcej o osobach, które są na zdjęciu z obchodów Dnia Kobiet w 1981 roku w Koźmicach Małych. Do tej pory nie potrafiliśmy zidentyfikować trojga spośród kilkunastu koźmiczan. Dzięki pomocy naszych Czytelników (i Piotra Kaczora) zostały zidentyfikowane kolejne dwie osoby: Mieczysław Kaczor i Barbara Wilk (z d.Popek). Najprawdopodobniej trzecią osobą jest Ewa Rzepa.Zobacz zdjęcie....
kwiecień 2009

Ni lernu fremdajn lingvojn - plej bone Esperanton!

[Rozmiar: 9025 bajtów] Koźmiczanka, Magda Tatara (pierwsza z lewej) - w składzie reprezentacji Polskiego Związku Esperantystów na targach organizacji pozarządowych w Krakowie. W tle flaga z symbolem esperanta.
Ciekawość to pierwszy stopień do... esperanta ! Tak przynajmniej może powiedzieć Magda Tatara, esperantystka z 12 letnim stażem. Znajomość tego języka daje wiele możliwości, można m.in. niedrogo zwiedzać świat. - mówi Magda. - Biegłe posługiwanie się esperantem można osiągnąć w ciągu kilku miesięcy, dzięki jego regularnej i bardzo łatwej do nauki gramatyce oraz słownictwu. Dzięki esperantu poznałam wielu wartościowych ludzi ze wszystkich kontynentów i mogłam być w miejscach, do których nigdy bym nie trafiła, np. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu czy na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Magda, jako współorganizator planowanego na lato kongresu nauczycieli esperantystów w Krakowie, szuka wśród Czytelników sponsorów i studentów - wolontariuszy. Ciągle szukamy sponsorów, ponieważ ze składek uczestników niewiele jesteśmy w stanie opłacić. Pomyślałam, że może w Koźmicach są jacyś przedsiębiorcy, którzy w jakikolwiek sposób mogliby mam pomóc.

Zaproszenie dla sponsorów i wolontariuszy
Moja przygoda z esperantem

Dla dociekliwych Czytelników wyjaśnienie tytułu w języku esperanto: "Uczmy się języków obcych - najlepiej esperanto !"

kwiecień 2009

Mamy już 2 lata

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
Właśnie mija druga rocznica strony www.kozmice.pl . Jesteśmy razem od 730 dni. Głównie dzięki Waszej stałej obecności i wytrwałemu Czytelnictwu. Dziękuję za to. Dziękujemy za zdjęcia, za artykuły i za informacje. Za przejawy życzliwości, za ciepłe słowa także serdecznie dziękujemy.
Dwuletnie doświadczenie pozwala także na stwierdzenie, że misja strony, która przyświecała nam przy narodzinach strony wytrzymała próbę czasu. Nadal jest sporo do zrobienia, potrzeba nowych pomysłów a przede wszystkim - nowych ludzi.
Zaproszenie do redagowania i administrowania stroną Koźmiczek jest aktualne bardziej niż kiedykolwiek.

Tak wyglądała strona Koźmic Małych na początku - w kwietniu 2007 roku. Kliknij na zdjęciu aby go powiększyć.
kwiecień 2009

Koźmickie psoty

[Rozmiar: 14909 bajtów][Rozmiar: 14225 bajtów]
Nie zaginęła w Koźmiczkach tradycja psot czynionych w nocy z Wielkiego Czwartku na Piątek. Na końcu drogi z Koźmiczek do Koźmic stanął taki oto bar.
Dziękujemy za nadesłanie zdjęć przez naszą czytelniczkę. Autorem fotek jest "Koźmin".
kwiecień 2009

Wielkanoc Anno Domini 2009

[Rozmiar: 2878 bajtów] Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składam mieszkańcom Koźmic Małych tym na miejscu, zamiejscowym i tym na obczyźnie, starszym, młodzieży i dzieciom wszystkiego co najlepsze, dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym oraz w nauce.
Życzę błogosławieństwa Bożego przy podejmowaniu trudnych wyzwań jak również przy realizacji zadań dnia codziennego. Życzę pogody ducha i optymistycznego spojrzenia w przyszłość. Życzę wiele sił do pracy, bo tylko tak zbudujemy uczciwą przyszłość dla siebie i naszych dzieci i wnuków.
Szczególnego błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej życzę tym, którzy nie szczędzą własnego czasu i środków, sił i chęci do pomnażania Naszego wspólnego dobra jakim jest Najjaśniejsza Koźmiczańska Rzeczypospolita; w sferze materialnej jak również wirtualnej przez przysyłanie materiałów i zdjęć historycznych.
Sołtys Stanisław Dziedzic

Misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej

[Rozmiar: 12487 bajtów]W wielu miejscach Polski w Wielkim Tygodniu, a przede wszystkim w Wielki Piątek, w wielu sanktuariach zwanych kalwariami, odbywają się widowiska pasyjne. Spośród najważniejszych kalwarii wymienić należy: Zebrzydowską, Wileńską, Wambierzycką koło Kłodzka, Żmudzką, Pacławska, Opolską, Krzeszowicką, itp. W ostatnim czasie tradycja widowisk pasyjnych powraca.
Piękne jednodniowe przedstawienia odbywają się w różnych kalwariach. Ich treścią są wydarzenia biblijne i najważniejsze etapy Męki Chrystusa. Z niezwykle pięknych widowisk pasyjnych słynie Kalwaria Zebrzydowska. Warto się wybrać na takie widowisko, w którym wierni mogą być świadkami wydarzeń znanych z biblii: wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, wygnania kupców ze świątyni, Ostatniej Wieczerzy, czuwania w Ogrojcu, zdrady Judasza, pojmania Chrystusa, sądu u Piłata, drogi na Golgotę i ukrzyżowania.
Najważniejsze jednak widowisko odbywa się w Wielki Piątek, kiedy to wierni idą z niosącym krzyż Panem Jezusem. Mogą oni widzieć trzy Jego upadki, spotkania z Matką Bożą, z pomocną Weroniką oraz Szymonem Cyrenejczykiem. Taka droga wiedzie aż do kaplicy Ukrzyżowania. Kiedy aktor grający postać Jezusa wchodzi do niej, wszędzie słychać głośne uderzenia młotów, wówczas też odczytywana jest Męka Pańska. W tak pięknym okresie, jakim jest Wielki Tydzień do Kalwarii Zebrzydowskiej przybywają tłumy wiernych, turystów i pątników.
Jan Kowal


1 1 1 1 1 1 1
1 1 1 1 1 1 1
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2009 roku. fot.AP
kwiecień 2009

Śluby wieczyste Łukasza

[Rozmiar: 6867 bajtów]Urodzony 30 lipca 1982 roku, w samym środku upalnego lata. Pochodzi z urokliwej miejscowości Koźmice Małe na pogórzu wielickim. Szkołę podstawową ukończył w Koźmicach Wielkich, gdzie znajduje się również kościół parafialny, w którym od najmłodszych lat pełnił posługę ministranta a później lektora. Maturę i zawód technika elektronika zdobył w krakowskim Zespole Szkół Łączności. Życie zakonne rozpoczął w Rzeszowie w 2002 roku, gdzie po rocznym nowicjacie złożył pierwszą profesję zakonną, obierają sobie za patrona św. Michał Archanioła. Praktykę zakonną zwaną profesorium odbył w Elblągu pracując jako katecheta i pomagając w duszpasterstwie szkolnym. Jest osobą pogodną, lubi śpiewać ,usiłuje grać na gitarze i keyboardzie.
W sobotę, 28 marca Łukasz wykonał kolejny krok na drodze swego powołania - złożył śluby wieczyste. Uroczystość odbyła się o godzinie 11 w kościele Najświętszego Imienia Maryi przy ulicy Dzielskiego 1 w Krakowie.

Śluby wieczyste to ważny moment w życiu zakonnika. Aby się do nich dobrze przygotować potrzebuje on wielkiej modlitwy ze strony swoich bliskich, oraz ze strony tych, do których w przyszłości może być posłany. Tej modlitwy będzie potrzebował również w przyszłości.

Cytaty pochodzą ze strony www.pijarzy.pl

Czytaj także:List Łukasza Porąbki

[Rozmiar: 8942 bajtów] Zdjęcia z uroczystości złożenia ślubów wieczystych przez Łukasza Porąbkę znajdują się na stronie Seminarium Zakonu Ojców Pijarów.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.
kwiecień 2009

Wystartowała TV Wilga

[Rozmiar: 3318 bajtów] Są już pierwsze efekty działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wielicka Wieś”. Siedem wsi wchodzących w skład stowarzyszenia podpisało w lutym list intencyjny ze Śląską Telewizją Regionalną "Gwarek" w sprawie uruchomienia programu telewizyjnego pod nazwą "TV Wilga". Nowa stacja ma informować ale także propagować wiedzę o historii i kulturze wsi z dorzecza Wilgi. Jej zasięg pokrywa się z obszarem administracyjnym uczestniczących sołectw. Program jest już emitowany i odbierany w wytypowanych domach (między innymi w 3 domach w Koźmicach Wielkich). Redaktorzy TV Wilga przewidują wiele atrakcji dla widzów już od maja, kiedy to program będzie dostępny dla każdego pod warunkiem opłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz podatku gruntowego za rok 2009.

kwiecień 2009
kozmice.pl