Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Przewodnik z wielickiej żupy.

Stanisław GawędaKoźmice zawsze związane były z królewską ongiś żupą wielicką. Do ciężkiej pracy pod ziemią stale potrzeba było żupników a warzelnie i sama kopalnia zużywały ogromne ilości drewna. Koźmiczanie a przynajmniej ich część, żyła więc z kopalni: bądź jako górnicy bądź jako drwale, wozacy czy warzelnicy. I choć dziś z wielickiej żupy nie wydobywa się już soli i nie ma już żupników ani warzelników to jednak kopalnia wciąż potrzebuje: górników, pracowników administracji i robotników pracujących na powierzchni.
Niektórzy zaś mają szczęście przybliżać historię i piękno solnych korytarzy turystom z całego świata. Mowa tu o żupnych przewodnikach; wielu ich służy przybyszom swoją wiedzą i doświadczeniem, niewielu jednak czyni to z taką pasją i sercem jak Stanisław.
W cyklu : O wsi i jej mieszkańcach - dziś opowieść o pasji Stanisława Gawędy,wielickiego przewodnika, Koźmiczanina od 33 lat. Kto nadaje się na przewodnika po kopalni soli, dlaczego przewodnicy muszą mieć wygodne buty i co jest najprzyjemniejszego w ich pracy - o tym dowiecie się z mini-wywiadu przeprowadzonego ze Stanisławem przez wnuczkę, Natalię.
Czytaj wywiad.
lipiec 2007

Pielgrzymka z Koźmic do Kodnia.

16 lipca grupa licząca ponad 30 pielgrzymów wyruszyła z Koźmic w daleką, liczącą ponad 300 km drogę do Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu. Pielgrzymi odwiedzili XV-wieczny prawosławny Monaster św.Onufrego w Jabłecznej, który, jak mówi legenda powstał w miejscu, wybranym przez samego świętego Onufrego. Obraz MB Kodeńskiej został według tradycji wykradziony z Rzymu przez księcia Mikołaja Sapiechę. W czasie zaborów Rosjanie zlikwidowali parafię w Kodniu a obraz zesłano na Jasną Górę. W 1927 roku obraz długą drogą, przez Warszawę i Siedlce powrócił do odnowionej parafii kodeńskiej i przebywa tam do dziś. Głównym celem pielgrzymki było Sanktuarium kodeńskie.
Image
Reprezentacja Koźmic Małych w drodze do Kodnia
Image
W cerkwi neounickiej św.Nikity Męczennika w Kostomłotach
Image
Pielgrzymi na stopniach ołtarza polowego w Kodniu
Image
Rzeźba Tadeusza Niewiadomskiego i kaplica upamiętniające katastrofę w Czarnobylu.
Koźmiczanie odwiedzili także jedyną w Polsce cerkiew neounicką w Kostomłotach, gdzie mogli wysłuchać ciekawego wykładu proboszcza o.Archimandryta Romana Piętki o różnicach obrządków: wschodniego, neounickiego i łacińskiego. Do Koźmic pielgrzymi powrócili 17 lipca.Organizatorem pielgrzymki był ks.Władysław Jewiarz.

Za zdjęcia i informacje dziękujemy Stanisławowi Dziedzicowi.
lipiec 2007

Kanikuły - reprezentacja Koźmiczek U16

Image
Na koźmickim boisku mecze odbywają się nie tylko w wakacje. Tym razem, spotkanie rozgrywała reprezentacja Koźmiczek U16 w składzie: Damian, Grzegorz, Karol, Łukasz, dwóch Pawłów i Tomek.
Image
Za nadesłanie informacji i zdjęć dziękujemy Grzegorzowi Dziedzicowi.
lipiec 2007
kozmice.pl