Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Koźmice w eterze, czyli SP9ORH znów nadaje.

Wysokie maszty anten, wyższe niż te, które służą do odbioru TV i które zwykle widzi się na dachach domów oraz świecące się często do późna w nocy światło, to znak, że tu pracuje SP9ORH czyli stacja krótkofalarska Wojtka. Wojtek ma wiele pasji, krótkofalarstwu oddaje się - jak sam mówi - ze zmiennym zapałem.
Czym zajmują się krótkofalowcy? Nawiązywaniem połączeń z takimi samymi hobbistami z różnych miejsc na świecie. Używają specjalnych radiostacji, porozumiewają się głosem (jak przez telefon) lub telegrafią czyli nadawaniem krótkich dźwięków(kropek i kresek) z których powstają litery. Nie jest łatwo zostać krótkofalowcem:
Najpierw trzeba zdać egzamin państwowy na "Świadectwo Operatora Urządzeń Radiowych w Służbie Radiokomunikacyjnej i Amatorskiej". 6 przedmiotów do zdania (w tym telegrafia) na klasę "A". Są jeszcze klasy "B", "C" oraz "D" - mówi Wojtek.
Image
Po otrzymaniu świadectwa zdania egzaminu występuje się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o wydanie "Pozwolenia Radiowego" odpowiedniej klasy. Potem trzeba kupić właściwy sprzęt: radiostacje, anteny, wzmacniacze i mnóstwo innych, tajemniczych urządzeń.
Rodzina kibicuje moim radiowym zabawom, od żony w prezencie imieninowym dostałem urządzenie do dostrajania anteny. Pomaga nawet teściowa - śmieje się Wojtek - podarowała mi 80 metrów drutu miedzianego do zrobienia anteny!
Wreszcie trzeba wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przyznanie "znaku". Każdy krótkofalowiec na świecie ma swój znak - podobny trochę do numeru rejestracyjnego samochodu. Znak Wojtka to SP9ORH.
SP to Polska - tłumaczy Wojtek - "9" to numer naszego Okręgu, z grubsza Małopolska i Górny Śląsk.
Ostatni człon krótkofalowiec wybiera sam z kilku lub kilkunastu możliwości, które aktualnie są dostępne. W łączności międzynarodowej, aby uniknąć nieporozumień każda litera alfabetu ma przypisany wyraz, który pozwala jednoznacznie ustalić czy chodziło np. o "P" czy też jednak o "T".
SP9ORH w żargonie radioamatorów to: Sierra Papa nine (czyli 9 po angielsku) Oscar Radio Hotel". Wojtek śmieje się, że reaguje na swój znak na równi z własnym imieniem.
Image
Krótkofalarstwo to hobby i sport - organizowane są zawody i przyznawane nagrody. Ale jest też inne jeszcze oblicze krótkofalarstwa – rozsiane po świecie, amatorskie stacje radiowe potrafią w sytuacjach nadzwyczajnych zastąpić niedziałające sieci łączności.
W 1996 roku, w czasie powodzi w Kotlinie Kłodzkiej, krótkofalowcy zorganizowali błyskawicznie zastępczą sieć łączności - mówi Wojtek - a kiedy huragan "Katrina" uderzył we Florydę, to przez kilka dni, ze strefą "zero" utrzymywano łączność tylko w oparciu o działających tam krótkofalowców.
Właśnie z tego względu krótkofalowcy podlegają urzędowej rejestracji i co jakiś czas organizowane są dla nich ćwiczenia w ramach obrony cywilnej. Na co dzień jednak, krótkofalowcy niestrudzenie przeszukują ocean sygnałów radiowych,aby wyłowić z niego wołanie radioamatora z którym jeszcze nie rozmawiali. Jeśli uda się nawiązać łączność, to po jej zakończeniu, rozmówcy przesyłają sobie „karty potwierdzenia przeprowadzonej łączności” - QSL. Do Wojtka docierają karty QSL z bardzo odległych zakątków świata, ostatnio otrzymał je z Japonii, Indonezji, Libanu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Image
Żałuję, że nigdy nie widziałem miny listonosza, wrzucającego karty QSL do skrzynki - śmieje się Wojtek. A gdybyś widział, jak niektórzy "odrysowują" nazwę "Koźmice" i moje nazwisko na kopercie!
Image

Jednym z najważniejszych parametrów nawiązanej łączności jest lokalizacja stacji - QTH. Koźmice Małe funkcjonują więc w eterze, jako oficjalne QTH Wojtka, a nazwa wsi podana jest również na międzynarodowych i krajowych stronach zawierających spisy krótkofalowców.
Łatwo to sprawdzić, wpisując na stronie: www.qrz.com w okienku callsign znak Wojtka: SP9ORH.
Jak wyjaśnia Wojtek - moja stacja krótkofalarska SP9ORH jest dość popularna ostatnio, bo jako zrzeszona w Małopolskim Stowarzyszeniu Krótkofalowców daje (aż) 3 punkty do dyplomu krótkofalarskiego "750 lat lokacji miasta Krakowa". Słyszalność w Polsce znakomita (dobra antena, małe szumy), więc ciągle ustawia się kolejka chętnych do łączności z Koźmicami Małymi.
A na koniec krótki tekst, który nadałbym morsem, gdybyśmy rozmawiali za pomocą telegrafii:

DE SP9ORH GE DR OM TNX FER CALL UR RPT 599 MY NAME IS WOJTEK WOJTEK ES MY QTH IS KOZMICE KOZMICE NR KRAKOW TNX FER VY NICE QSO CU AGN VY 73 TU SK
Tu SP9ORH dobry wieczór przyjacielu, dziękuję za zawołanie. Słyszę Cię bardzo dobrze. Mam na imię Wojtek moja lokalizacja to Koźmice koło Krakowa. Dziękuję za łączność, do usłyszenia, serdecznie pozdrawiam. Koniec nadawania

Dziękując za podzielenie się z czytelnikami naszej strony ciekawymi informacjami o swojej pasji życzymy Wojtkowi SP9ORH udanych połączeń i pomyślnych nasłuchów.

Wojtek Koźmiczanin od 2 lat - Wojtek SP9ORH, to zapalony fotograf przyrody, miłośnik fajek i krótkofalowiec, dzięki któremu Koźmice Małe są znane w miejscach nawet tak odległych jak: Japonia, Emiraty Arabskie czy Indonezja.
kozmice.pl