Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Witamy księdza Marka

[Rozmiar: 3939 bajtów]
Zdjęcie pochodzi ze strony www.parafia.strumien.com
Od początku października w koźmickiej parafii zamieszkał ks.Marek Różycki. Ksiądz Marek ma 27 lat, święcenia kapłańskie otrzymał w 2008 roku w katedrze św.Mikołaja w Bielsku-Białej. Pracował jako wikary w parafii Nawiedzenia NMP w Hałcnowie (Bielsko-Biała) gdzie był opiekunem Oazy Młodzieżowej "Ruch Światło-Życie". Obecnie odbywa studia doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Pochodzi z miejscowości Ochaby na Śląsku Cieszyńskim. Ciekawostką jest, że Ochaby mają coś wspólnego z Koźmicami. Otóż podobnie jak Koźmice, wieś została podzielona w XIV wieku na Ochaby Małe (zwane także Ochabczkami) i Ochaby Wielkie. Po wielu zawirowaniach historycznych, Ochaby dziś na powrót są jedną miejscowością.
Księdzu Markowi Różyckiemu życzymy, aby okres posługi w parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich był czasem dobrym i dobrze wykorzystanym. Parafianom można życzyć tego samego.

październik 2010

Piaskowanie i malowanie

[Rozmiar: 22225 bajtów]Ruszyły prace przy zadaszeniu nad placem przy świetlicy na Nosalówce. Metalowe elementy konstrukcji zostały oczyszczone z rdzy poprzez piaskowanie a następnie zakonserwowane farbą. Dodatkowo założona została instalacja odgromowa na stalowym dachu, jest to dziś wymóg w przypadku obiektów o charakterze publicznych. Inaczej niż w latach ubiegłych, tym razem prace zostały wykonane przez wynajęte, specjalistyczne firmy. Prace nadzorował sołtys, Stanisław Dziedzic.
Tak wyglądała konstrukcja zadaszenia przed oczyszczeniem i malowaniem.
październik 2010

Wyhoduj z nami norweskiego smoka

[Rozmiar: 12939 bajtów]Zachęcamy wszystkich, którzy nie lubią się nudzić w pochmurne, jesienne dni i mają głowy pełne pomysłów do udziału w konkursie, który może być pierwszym etapem wielkiej promocji naszej miejscowości. Do wspólnej zabawy zapraszamy mieszkańców Koźmic Wielkich i Małych oraz rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Celem jest prezentacja smoka z koźmickiej hodowli w XI Paradzie Smoków w Krakowie. Pokażmy, że drzemie w nas ogromny potencjał twórczy, że razem możemy wiele! Na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Czytaj więcej...
Krakowska Parada Smoków odbywająca się na Rynku Głównym, przyciąga z roku na rok coraz więcej widzów. Oprócz niewątpliwych walorów promocyjnych miejscowości to także znakomita zabawą dla dzieci, zaangażowanych w hodowlę smoka. Za fantastyczną i zarazem tak śmiałą inicjatywę, nie pierwszą przecież wielkie brawa dla naszego przedszkola. Pomysł zasługuje na poparcie i zaangażowanie wszystkich koźmiczan. Także naszych radnych: powiatowych,gminnych i sołeckich.

Zobacz zdjęcia z X Parady Smoków:tutaj.
październik 2010

Spór o plac zabaw

[Rozmiar: 19559 bajtów]Temat placu zabaw w Koźmicach Małych był poruszany na naszej stronie, niemal od początku jej istnienia. Na początku 2008 roku w naszej ankiecie, blisko 40% uczestników, wskazało plac zabaw, jako najpilniejszą we wsi inwestycję. Na początku 2009 roku pisaliśmy o inicjatywie z którą wiązane były nadzieje na powstanie miejsca zabaw dla najmłodszych. W styczniu 2010 roku zebranie wiejskie uchwaliło Plan Odnowy wsi Koźmice Małe, w którym wśród priorytetowych zadań inwestycyjnych (str.11) jest budowa węzła sanitarnego przy świetlicy wiejskiej, nie ma natomiast budowy placu zabaw. Te fakty dedykujemy uczestnikom gorącej dyskusji, bo warto wiedzieć o czym się rozmawia.
listopad 2010

Wybory samorządowe w Koźmicach

[Rozmiar: 3829 bajtów]Wyniki wyborów w gminie Wieliczka w obwodzie nr 15 obejmującym sołectwa: Koźmice Wielkie i Koźmice Małe.

Frekwencja w Koźmicach wyniosła zaledwie 39,07%. Spośród oddanych głosów ponad 4% było nieważnych.

[Rozmiar: 19250 bajtów] W wyborach do Rady Miasta zwyciężył Komitet Wyborczy Artura Kozioła (PiS) uzyskując 45,13% głosów. PO uzyskała 32,47%. Natomiast w wyborach do Rady Powiatu PO uzyskała przewagę 8 głosów nad Komitetem PiS. W praktyce zwycięstwo PO w Koźmicach zapewnił Józef Duda na którego zagłosowała prawie 1/3 koźmiczan.

Wyniki wyborów do Rady Miasta
kandydatgłosów ogółemgłosów w Koźmicach
Ireneusz Rozwadowski227207
Szczepan Stanek40299
Jerzy Cholewa14393
Piotr Konopka6751
Tadeusz Dudzik (KM)3627
Sławomir Talapka4727
Aldona Nowak3225
Wacław Włodarczyk3223

W wyborach gminnych wygrał Ireneusz Rozwadowski, jednak poza Koźmicami uzyskał znikome poparcie. Drugi w Koźmicach Szczepan Stanek, uzyskał znacznie więcej głosów w innych obwodach i zapewnił sobie tym samy wybór do Rady Miasta. Jedyny kandydat z Koźmic Małych, Tadeusz Dudzik uzyskał znikome poparcie na poziomie 3%. Poza Stankiem (PO) najbliżej wejścia w skład nowej Rady Miasta był Rozwadowski (PiS). W sumie kandydaci z Koźmic uzyskali jedynie około 61% głosów koźmiczan, to mało w porównaniu do sąsiednich obwodów, gdzie miejscowi kandydaci, uzyskiwali poparcie na poziomie 80-90%.
Wyniki wyborów do Rady Powiatu
kandydatgłosów ogółemgłosów w Koźmicach
Józef Duda1224263
Andrzej Janowski266196
Genowefa Chlebda7653
Adam Windak5316
Józef Chlebda239

Niespodziankę swoim oponentom sprawił Józef Duda, który nie tylko zwyciężył w Koźmicach, ale także uzyskał największe spośród kandydatów PO,poparcie w skali całego powiatu. Sam jeden, uzyskał dla listy PO nieco ponad 10% głosów. Jako jedyny,spośród startujących w wyborach koźmiczan,zapewnił sobie tym samym wejście w skład Rady Powiatu. Drugiemu w Koźmicach, Andrzejowi Janowskiemu do wejścia w skład Rady zabrakło 60 głosów.

W wyborach na stanowisko burmistrza zwyciężył Artur Kozioł uzyskując ponad 54% poparcia, czyli nieco mniej niż w skali całej gminy. Jego główny rywal - Piotr Ptak uzyskał ponad 28% poparcia, czyli nieco więcej niż ogółem w gminie.

listopad 2010

Zmarła Danuta Batko

19 listopada w wieku 71 lat zmarła Danuta Batko. Msza św. żałobna odprawiona została 23 listopada w kościele w Koźmicach Wielkich o godz. 1500, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłej na cmentarz. Różaniec w intencji Danuty Batko rozpoczął się o godzinie 1430.
Czytaj nekrolog.
listopad 2010

Zmarł Jan Jesionka

13 listopada w wieku 70 lat zmarł Jan Jesionka. Msza św. żałobna odprawiona została 16 listopada w kościele w Koźmicach Wielkich o godz. 1500, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na cmentarz. Różaniec w intencji Jana Jesionki rozpoczął się o godzinie 1400.
Czytaj nekrolog.
listopad 2010

Grają bez Orlika

[Rozmiar: 22619 bajtów]O nowych boiskach w Koźmicach napisano już sporo, gadano jeszcze więcej. Efektów jak nie było - tak nie ma. Czy któraś partia ma w swoim programie hasło: "boisko i sala gimnastyczna dla każdej szkoły" ? Nie - mało medialne. W każdym razie boiska przy naszej podstawówce nie ma, co jest pewna egzotyką w XXI wieku. Na szczęście, młodzieńczy zapał i radość z gry są ponad to wszystko... Warto więc popatrzeć, bo takiej pasji często brakuje na polskich, ligowych stadionach.

pilka pilka pilka pilka pilka pilka pilka
październik 2010

List w sprawie kapliczki "włoskiej"

[Rozmiar: 23924 bajtów]Otrzymaliśmy ciekawy list w nawiązaniu do artykułu poszukującego prawdziwych budowniczych kapliczki "włoskiej": Witam Serdecznie ! Tato mój urodzony w 1903r opowiadał nam dzieciom, że tą kapliczkę budowali Włosi pracujący w kamieniołomie. Ja znalazłem słowniczek polsko - włoski z tych lat.Świadczy to, że nawiązywano z nimi kontakt. Dla Włochów przywożono jedzenie z dworu.Jak było jego nadmiar to korzystały i dzieci mojego dziadka, a więc bracia ojca. W tej kapliczce był obraz Matki Bożej. Obecny obraz jest włożony przez Dudzików,gdyż poprzedni uległ zniszczeniu.Stary dom nr 13 stał naprzeciw tej kapliczki. Mogła stać wcześniej inna kapliczka. Obecna jest jednak innej architektury niż pozostałe kapliczki w okolicy jak zaznaczył i pan Andrzej Pasula. Ja dziękuje za tą nową wiadomość. Pozdrawiam ! Franciszek Ptak.
Pan Franciszkowi dziękuję za tą cenną informację. Mamy potwierdzenie obecności Włochów (jeńców) na terenie Koźmiczek w czasie I wojny światowej. Z listu wynika także, że zostali zapamiętani jako budowniczowie kapliczki. Najprawdopodobniej zatem odbudowywali kapliczkę na miejscu starej, która uległa zniszczeniu.

Czytaj także: I wojna światowa w Koźmicach.
październik 2010

Z policyjnych notatek

[Rozmiar: 22619 bajtów] 08.10.2010 KOŹMICE MAŁE
Po uprzednim podłączeniu kablami do przewodów linii , sprawca dokonał kradzieży energii elektrycznej.
11.10.2010 KOŹMICE WIELKIE
Z terenu nieogrodzonej działki została dokonana kradzież 60 sztuk arkuszy ocynkowanej blachy trapezowej.
12.10.2010 KOŹMICE WIELKIE Po uprzednim wygięciu blachy stanowiącej poszycie garażu dokonał kradzieży czterech sztuk okien dachowych .Użyto psa tropiącego który doprowadził do porzuconego mienia , które przekazano pokrzywdzonemu.
źródło: www.wieliczka24.info
październik 2010

Przedwyborcze łatki

[Rozmiar: 15958 bajtów]Doczekały się wreszcie zmiłowania dziury na drodze 146, powstałe m.in. podczas objazdu przez Koźmiczki w czasie czerwcowego remontu drogi 964. Podobnie działania drogowców obserwujemy na drodze 122. A że identycznie dzieje się także w sąsiednich miejscowościach, to znak niechybny, że do wyborów coraz bliżej. W magicznym czasie przedwyborczym w jakiś cudowny sposób, udaje się zrealizować nawet bardzo zaległe obietnice.

Mapa Koźmic Małych
październik 2010

Najmłodszy koźmiczanin

[Rozmiar: 18102 bajtów]Od 10 października najmłodszym mieszkańcem Koźmic Małych jest Filip. Filip urodził się niedługo po usłyszeniu w szpitalnym radiu hejnału mariackiego, co jest zachowaniem jak na koźmiczanina, zdecydowanie mało patriotycznym. Okolicznością łagodzącą może być miejsce akcji: Szpital Położniczo - Ginekologiczny Ujastek w Krakowie. Parametry startowe: 137 uncji, 23 cale i 90 decybeli. Zapowiada się na faceta zdecydowanego twardo bronić swoich interesów. Jak widać na zdjęciu, nie mogąc dogadać się z mamą w sprawie zbyt monotonnego menu - postanowił sam zapoznać się z broszurą na temat karmienia noworodków. Oczywiście nie przerywając jedzenia.

Najmłodsi koźmiczanie: Karol, Dominik, Olga i Dawid
październik 2010

Kto naprawdę zbudował kapliczkę "włoską"?"

Kapliczka nazwana "włoską" stoi na południowej granicy Koźmic Małych przy drodze z Raciborska do Gorzkowa. Według posiadanych dotąd informacji, miała zostać zbudowana w czasie I wojny światowej. Szacunkowo datę jej powstania ustalono na rok 1916, a do jej powstania mieli przyczynić się jeńcy narodowości włoskiej, zatrudnieni wówczas w kamieniołomie Mariana Dydyńskiego.
[Rozmiar: 19250 bajtów]
Na mapie Koźmic Małych z roku 1909 widać charakterystyczne serpentyny drogi do Dobczyc (DW 964).Naniesiono także lokalizacje kapliczek, które istniały już wówczas. 1 to lokalizacja kapliczki włoskiej, 2 kapliczka z 1846 roku, 3 kapliczka fundacji Nawalanych w Kamionkach, 4 kapliczka św.Kingi, 5 krzyż przy granicy z Pawlikowicami.
W artykule prezentującym postać Dydyńskiego na temat kapliczki pojawia się taka informacja: Po odejściu frontu na wschód i przywróceniu spokoju w Galicji, właściciele ziemscy, otrzymywali od władz austriackich grupy jeńców wojennych do pracy w zniszczonych w wyniku działań wojennych, majątkach. Pracowali oni także w majątku Dydyńskiego: m.in. w kamieniołomie leżącym w Czarnym Lesie pomiędzy Witkowicami (dziś przysiółek Gorzkowa) a Koźmiczkami. Jak odnotowuje lokalna tradycja, jeńcy byli narodowości włoskiej i jako wotum dziękczynne za ocalenie życia zbudowali małą, skromną kapliczkę która po dziś dzień stoi przy drodze Gorzków – Raciborsko. Istnieje jednak mapa Koźmic wydana w kwietniu 1909 roku, sporządzona w latach 1901-1903 a bazująca na mapie z roku 1894.
[Rozmiar: 23924 bajtów]
Kapliczka - stan obecny.
W każdym razie, powstała jeszcze przed wybuchem I wojny. Analiza tej mapy wskazuje że u wylotu starej, nieistniejącej już dziś, zachodniej odnogi drogi z Koźmiczek do Gorzkowa, zaznaczono kapliczkę. Jej lokalizacja pokrywa się ze stojącą dziś kapliczką włoską. Na mapie tej odnajdujemy także pozostałe kapliczki i krzyże koźmickie. Brakuje krzyża na Kamionkach, co wskazuje, że powstał po roku 1903 r. Jest zatem najmłodszy w skromnym gronie, koźmickich pomników tradycyjnej sztuki religijnej.
Konfrontacja z mapą wskazuje, że co najmniej od 1903 roku (niewykluczone, że i wcześniej) istniała już jakaś kapliczka w miejscu gdzie dziś stoi "kapliczka włoska". Czy zatem lokalna tradycja mylnie wskazuje datę i okoliczności powstania kapliczki? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Kapliczka istniała przed wojną, ale mogła ulec zniszczeniu w czasie działań wojennych, prowadzonych w okolicy, jesienią 1914 roku. W majątku Dydyńskiego, w latach 1914 - 1917, najprawdopodobniej przebywali jeńcy włoscy. Mogli więc odbudować kapliczkę na miejscu starej, zniszczonej.
[Rozmiar: 23924 bajtów]
Zachowany detal - mocno skorodowany krzyż na krytym dachówką daszku.
Nie mamy jednak konkretnych informacji o zniszczeniu tej lub jakiejkolwiek innej kapliczki w okolicy. Być może więc nie została zburzona np. w wyniku ostrzału artyleryjskiego, lecz zwyczajnie uległa naturalnemu zniszczeniu. Także i w tym przypadku, mogłaby zostać odbudowana przez jeńców. Nie da się wykluczyć, że tak naprawdę jeńcy włoscy nie mieli nic wspólnego z ową kapliczką. Prosta, niewyszukana architektonicznie bryła kapliczki włoskiej ze skromnym obrazem, jest odmienna od okolicznych kapliczek o bardziej złożonej konstrukcji słupowej,z rzeźbionymi w piaskowcu detalami. Na co wskazuje owa odmienność - czy na włoskie ręce jej budowniczych? Jednak niezależnie od wątpliwości związanych z wątkiem jenieckim, skoro musimy zaakceptować wcześniejsze, niż rok 1916, datowanie kapliczki, to okazuje się, że nie znamy odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto, kiedy i w jakiej intencji kapliczkę ową postawił?
Andrzej Pasula

Opublikowny fragment mapy austro-węgierskiej: ""Wieliczka i Myślenice" w skali 1:75 000, wydanej 8 kwietnia 1909 roku, pochodzi z zasobów Piotra Kaczora.

Czytaj także: list w sprawie kapliczki.
październik 2010

Turniej w Koźmicach

[Rozmiar: 3347 bajtów] 43 tenisistów stołowych z 20 małopolskich klubów gościła w sobotę, 2 października sala gimnastyczna koźmickiego gimnazjum, podczas rozgrywanego tam, wojewódzkiego turnieju klasyfikacyjnego w kategorii żaków. Triumfatorką wśród dziewcząt została Sandra Kozioł z UKS Magnum Koźmice Wielkie. Gratulujemy zwycięstwa i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Czytaj więcej...
fot. Bożena Perz
październik 2010

Kwesta jesienna

[Rozmiar: 19250 bajtów] Tradycyjna, jesienna kwesta na potrzeby gospodarczo-remontowe parafii w Koźmicach Wielkich tym razem była przeznaczona była na zakup okien przy witrażach w celu ocieplenia wnętrza kościoła. W południowej części wsi Marek Batko i Andrzej Pasula zebrali 1510 zł. W północnej części kwestowali: Stanisław Dziedzic i Marek Janus. Uzbierali kwotę 1260 zł.
Składam serdeczne podziękowanie mieszkańcom Koźmic Małych za ofiarę i wyrozumiałe przyjęcie wolontariuszy. Dziękuję kwestującym za poświęcony czas dla zebrania półrocznej zbiórki pieniężnej w celu wykonania okien zabezpieczających upływ ciepła z Kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Świętej w w Koźmicach Wielkich. Cieszy mnie fakt chętnego przyjęcia roli wolontariuszy przez panów Marka Batkę i Marka Janusa. Szczęść Boże ludziom dobrej woli. Sołtys Stanisław Dziedzic.

Zobacz także: kwesty parafialne w Koźmiczkach.
październik 2010
kozmice.pl